ZÁKULISÍ: Recenze restaurace - hodnotíme obsluhu
Úterý, 13 Únor 2007 22:43

ZÁKULISÍ: Recenze restaurace - hodnotíme obsluhuDruhý článek na téma – "jak se dělá recenze" následuje záhy po prvním. Původně jsem chtěl dnes přidat další z připravených recenzí. Po zralé úvaze mi přišlo praktičtější „předsunout“ před ní text pojednávající o způsobu hodnocení restaurací a kaváren zaměřený na oblast obsluhy. Její výkon často zásadním způsobem ovlivňuje výsledné hodnocení celého podniku. Malé zamyšlení nad tím, jak by se měla chovat správná obsluha, naleznete v článku.

 

Hodnocení podniku, lokality a interiéru

ZÁKULISÍ: Jak se dělá recenze – Díl první


Obsluha

obsluhaTo, jakým způsobem se k vám zachová v prvních minutách personál navštíveného podniku, často hodně napoví o jeho celkové úrovni. Ale to jsem malinko předběhl, nebo ne? Jen se domnívám, že by bylo přehlednější si nejdříve uvědomit, že ne každá „vývařovna“ potřebuje špičkově školenou obsluhu. A jsem opět u problému „přiměřenosti“. To, co lze prominout v zájezdním hostinci, je hrubou chybou v renomované restauraci vyšší kategorie. V několika bodech se vám pokusím nastínit několik hlavních bodů, jejichž úspěšné plnění dělá z „Máni od Hrocha slečnu Markétu z Restaurantu Voltaire“ :-)


Komunikace

Kromě mluveného slova lze do komunikačních dovedností zařadit i výraz a celkovou řeč těla.


Ráda Vás vidím aneb pozdrav na uvítanou

pozdravJakýkoli potenciální zákazník musí mít pocit, že číšník má radost, že jste se stal hostem restaurace. Ideálně by vše mělo začít očním kontaktem, úsměvem a pozdravem. Míra provedení závisí na zařazení podniku. Nicméně pozdrav je nutností bez rozdílu počtu „hvězdiček“! První musí vždy pozdravit obsluha. Stav, kdy servírka čeká na to, jak se host projeví je špatný. A to, že nějaký klient vrhá nepřítomné nebo ne zcela okouzlující pohledy na tom nic nemění. První krok je na personálu.

Mluvím z vlastní zkušenosti. Někdy si jdu do restaurace k dobrému jídlu doslova odpočinout a v prvních chvílích se mi mohou v hlavě honit dozvuky pracovního dne. Příjemný hlas servírky (číšníka) v kombinaci s pozdravem mě automaticky přepíná do „relaxačního módu“.

Image
 
 

Navázání „mikrovztahu“

vztahZÁKULISÍ: Recenze restaurace - hodnotíme obsluhuIdeální situace nastává v případě, že organizační struktura podniku počítá s přidělením jednoho „kusu“ obslužného personálu po celou dobu pobytu hosta. Nejideálnější, když se Vám číšník představí a tím s Vámi navazuje „mikrovztah“. Úspěch této techniky závisí ve velké míře na zkušenostech a přístupu číšníka. A upřímně řečeno jeho představení je až pomyslnou třešničkou na dortu.

Interakce s hostem je možná, ale pouze v míře odpovídající podniku. Jiné věci si může obsluha dovolit v Allegru a jiné v rodinném penzionku na jihu Čech. Například v Café Louvre neočekávám stejný přístup jako v Domu kávy. Nejen že neočekávám, ale dokonce nevyžaduji. K prvně jmenovaném podniku patří, jak bych to nazval, spíše odměřené a nepříliš osobní jednání. To však neznamená povýšené a namyšlené! Obsluha by si ale měla od hosta držet určitý „odstup“. Jiná situace nastává v rodinné kavárničce, kde se přímo nabízí možnost „vyššího stupně“ komunikace. 



Spisovná mluva – nejsu dlaždič!

nuzŽoviální hlahol výčepu má zajisté své kouzlo, které ale ztrácí na účinnosti na „zakleté“ půdě Vámi navštívené restaurace. To, že obsluha použije za večer tucet zdrobnělin typu: kafíčko, vínečko, pivečko, salátek apod. mne rozhodně nerozněžňuje, spíš naopak. O komolení názvů jídel ani nemluvím.


Kvalifikace a odbornost

odbornostPředstava, že servírku resp. číšníka může dělat prakticky kdokoli je lichá. Kromě splňování výše uvedených kritérií by obsluha měla mít odborné vzdělání. Profesionální číšník musí ovládat řadu dovedností, které jsou ve většině podniků redukovány na schopnost unést více než jeden talíř najednou resp. utření stolu a jeho „založení“ stylem papírový ubrousek a příbor. Od profesionála se očekává detailní znalost všech potřebných společenských norem. Měl by být schopen zajistit odborný servis pokrmu, znát správné rozložení a typy použitého skla, příborů a řadu dalšího.

V případě kombinované společnosti (věk a pohlaví) rozdává obsluha jídelní lístky ve správném pořadí . Je seznámena s jejich obsahem a tím pádem dokáže hostům poradit s výběrem pokrmu.

Obslužný personál by měl vždy při změně jídelního lístku projít školením vedeným šéfkuchařem a následně být ze získaných znalostí pravidelně přezkušován. Pokud v restauraci není přítomen samostatný sommeliér, přechází jeho funkce na číšníky (číšníka). Očekává se základní znalost snoubení vína a jídla.

V kavárnách by měl každý číšník (servírka) znát parametry jednotlivých typů káv – složení, objem, způsob servisu apod..

Image

Image
Testování odbornosti
 

 

Ošacení a vzhled

vzhledPosledním bodem, u kterého se dnes zastavím, je vizuální stránka obsluhy. Ta by měla být oblečena ve stejnokroji resp. v ošacení, díky kterému ji lze zřetelně identifikovat. Ačkoli se to může zdát nepodstatné, obsluha by se měla vyvarovat používání většího množství deodorantů a parfémů. To ovšem neznamená, že bude zapáchat. Ano.. i to se mi stalo. V jedná nejmenované kladenské restauraci zapáchal číšník potem tak, že jsem měl při jeho naklonění nad stůl problém něco si vůbec objednat :-(

 

Shrnutí

  • Pravidelně kontroluje spokojenost hosta bez zbytečného narušování jeho soukromí.
  • Nikomu nic nenutí a nabídku dalších produktů volí dle aktuální situace.
  • Nezapomíná, nevymlouvá se!
  • Zdraví, děkuje a usmívá se!
  • Neochotná obsluha je občas stejně nepříjemná jako hyperaktivní.
  • Kontroluje spokojenost s naservírovaným pokrmem. Chvíli po začátku a na konci konzumace.
  • Host má v 95% případů pravdu. 
  • Respektuje společenské normy.

 

Pokračování 

V třetím díle se podíváme na hodnocení skladby menu, servírovaných pokrmů a kávy. 

 

Diskuze: Jaký přístup obsluhy vás dokáže zaručeně naštvat?

 

Líbil se vám článek? Zalinkujte ho klinutím na ikonku pro další čtenáře :-)

pošli na vybrali.sme.sk
Přidat komentář
  • Kuba2  - Zdravení
    Mám jeden dotaz týkající se etikety - Měla by obsluha zdravit vždy první, i pokud se jedná o čtvrtou cenovou? Není přeci slušností přijít do místnosti (restaurace, vinárny, kavárny, hospody...) a pozdravit jako první?
  • Milan Kryl  - Zapáchající výjimky můžu taky potvrdit
    Bohužel musím potvrdit, že hlavně v letních měsících není problém narazit na takovou zapáchající výjimku. Nejvíc mě dokáže naštvat podivuhodný název jídla v jídelním lístku [B][I]Název_města[/I] tajemství[/B] a neznalý číšník, který neví ani typ masa, ze kterého je to tajemství vytvořeno nemluvě o dalším složení. A na dotaz pokrčí rameny a nehodlá se ani zeptat v kuchyni.
  • Ondrej - GurmetKlub.cz  - Obsluha
    Kuba2: Ctvrtou cenovou jsem konkretne neuvadel. Tam se "bere" cokoli. Jinak slusnosti je, kdyz nekam prijdu a je tam "osoba", pozdravim. Ne vzdy to ale prostorove dispozice restaurace umoznuji - neni mozne kricet na dalku.. "hledat" koho pozdravit. V takovych situacich by mela obsluha hosta "vyhledat" a privitat. Milan Kryl: Ono neni moc mile narazit i na "chodidi parfumerii":) Jinak nazvum jidel a skladbe menu bude venovam pristi dil:)
  • Kurt  - Samozřejmost
    Jak jsou ty aspekty obsluhy na úrovni mnohdy přehlíženy, ačkoliv se zdají být tak samozřejmé! Čistota, ochota, znalost menu,... Co se týká mne, tak mi spíše vadí obsluha přehnaně osobní. Konzumaci pokrmů považuji za věc čistě soukromou, není mi příjemné, když mne u jídla někdo pozoruje, případně je přítomen příliš blízko (tuto hranici máme každý jinou). To si leckterá obsluha neuvědomuje a tak je pro mě mnohdy lepší zajít do restaurace, kde je poměr počet obsluhujících/počet hostů vyšší, než je běžné pro "vyšší třídu" podniků. K článku - poučný, stejně jako první díl, jen bych se možná přimluvil pro více detailů spíše technického rázu - např. jak dlouho trvá taková "hodnotící" návštěva, apod.
  • Ondrej - GurmetKlub.cz  - Obsluha II.
    Kurt: Prehnane pozorna obsluha je take spatna. Chvile, kdy se Vas cisnik pta, zda je vsechno v poradku, by mely byt vyhrazene jen ten nejzkusenejsim z personalu. Svuj zajem o hosta je nutne davkovat velmi citlive a individualne. Z meho pohledu se jedna o "vyssi skolu" obsluhy a zdaleka ne kazdy cisnik je dostatecne zkuseny. Technikce detaily budou v poslednim dile. Jinak dil o obsluze by mohl mit klidne rozsah 10 A4.. Snazil jsem se vybrat to nejdulezitejsi.
  • dany  - obsluha
    Co me v Cechach vzdy moc vadi je, ze sotva dojite uz vam odebiraji prazdny talir (aniz by ostatni tez uz dojedli!). Rusi tim ostatni u jidla a treba u nas ve Svycarsku by to bylo povazovano za velmi neslusne. Vzdy se odnasi ze stolu az vsichni dojedi!!! Je to vlastne zvykem vsude na svete - krome Cech. A ze v Cechach lidi casto pachnou (a to nejen obsluhy v restauracich)je bohuzel znamo vsude po svete. Neni to moc dobra reklama a casto se za to musim stydet. S tou hygienou i 18 roku po prevratu to stale jeste neni takove jak by melo byt.
  • Jitka Zámečníková
    http://zamecnikova.blog.idnes.cz/c/382701/Tak-jak-je-to-s-tou-prijemnou-obsluhou-v-restauracich.html
  • eliska
    Líbí, můžu se zeptat dělám servírku tak nějak 10 let,ale potřebovala bych stále.spoustu rad,jsem na jednom pracovišt(žádná změna, stále stejná restaurace)potřebovala bych poradit kde sehnat knihu od základů (třeba)az po zdokonalení a nejnovější novinky co se týče.znalosti a dovednosti. Děkuju moc za radu hezký den
Komentářů (8)