REPORTÁŽ: Sýrárna bratří Brunnerů
Středa, 18 Říjen 2006 00:00

REPORTÁŽ: Sýrárna bratří BrunnerůOlomoucké syrečky, jeden z mála výrobků českého mlékařského průmyslu. V podobném „chuťové“ duchu se nese i produkce zrajících sýrů typu Romadur. Pivní sýr z jarošovské sýrárny Bratří Brunnerů se snaží přebrat to nejlepší z obou obou jmenovaných. Během krátké sobotní exkurze jsem navštívil vyzrávací sklepy a některé části výrobního procesu. Více podrobností v článku.

 

Zdrojová surovina

syrSurovinový základ si výrobce objednává u externího dodavatele dle požadovaných specifikací. Surová hmota do firmy přichází ve formě cca 13 kg bloků sýrového polotovaru. V Jarošově probíhá porcování, lázeň v roztoku s „zrací kulturou“, zrání a balení. Výsledkem celého procesu je úhledná zelená krabice putující do prodejen po celé České Republice. A jak to všechno začalo? Panu majiteli vadila přilišná „sklovitá“ konzistence olomouckých syrečků a na druhé straně značná „roztékavost“ uzrálého Romaduru. Jako absolvent mlékařské školy s řadou profesních zkušeností se pustil do vlastního, dnes lze bez nadsázky říct, úspěšného produktu.


Postup výroby

jednaPorcování vstupní suroviny na hranoly požadovaného rozměru a gramáže. Ta v tomto případě činí 90g. Takto naporcovaný sýr putuje na speciální umělohmotné palety. Zde čeká na další výrobní krok.

Image

Image
 

dvaPřipravené palety se převezou do další místnosti, kde je sýr „konfrontován“ se „zrací lázní“. Ta je reprezentována speciálními vanami s roztokem, který kromě soli obsahuje i samotné kultury zodpovědné za zrání sýra.

Image

Image 

 

tri„Marinované“ porce sýra rozložené po paletách a naskládané do komínků zbývá jen přesunout o zrací místnosti. Celá výrobna je umístěná ve sklepích se specifickými parametry teplot a vlhkosti. Vstoupit do sálu, kde probíhá zrání, chce určitou dávku „čichové otrlosti“. Povahám se slabším žaludkem by neškodilo před vstupem věnovat malé varování. Představte si pár set kilo Romadurů v „nejlepším“... nebo ještě lépe.. Dejte si na půl hodiny pod nos přezrálý olomoucký tvarůžek :-)

Image

Porcování a balení

baleniUzrálé výrobky putují do balící linky a následně do připravených krabic, které se skládají na klasické europalety. Na závěr přikládám záběr na zelené obaly tohoto „smrdutého zlata“ :-) Pivní sýr z Jarošova resp. Sýrárny bratří Brunnerů má nejen obchodní úspěch. Kohokoli jsem se na něj ptal, nešetřil pochvalami. Test se připravuje.

Image

Image 

 

Líbil se vám článek? Zalinkujte ho klinutím na ikonku pro další čtenáře :-) 

pošli na vybrali.sme.sk
Přidat komentář
  • Martas  - Ochutnavka
    No navnaděn tímto článkem jsem včera neodolal a jeden exemplář si včera koupil. Konečne jsem na něj narazil. A opravdu zajimava kombinace vůní a chuti , opravdu doporucuji , skoda jen že podle mne byl málo vyzrálý , ale kdo by mel tyden čekat :) Jinak opravdu velmi chutny :)
  • Ondrej - GurmetKlub.cz  - Pivni syr
    Dekuji Vam za krasne preview:) Muzu se zeptat, kde jste na nej narazil (teda jestli je to v Praze)?
  • Martas
    No ja na nej narazil v Bille na Severu Moravy :) Opravdu mi chutnal , ale jak jsem psal ( a to je problem vetšiny zrajicich produktu) v supermarketech jsou tyto vyrobky podle mne skladovany pri prilis nizkych teplotach v chladicich boxech ktere pomalu zastavi proces dozravani ( aspon je mo muj nazor ) ale pak je problem snist nebo cekat na dozrani ? , no ja to nikdy stejne dlouho nevydrzim :) Ale je pravda ze subjektivne oproti ostatnim "pivnim" syrum ma pevnejsi strukturu , asi budu muset si zajit zakoupit vice vzorku a otestovat je postupne v ramci dozravani. Ten co jsem mel byl podle mne jeste nedozraly :)) Zalezi nas tom jestli to byla snaha vyrobce jak je psane v clanku nebo je to jeste dlouhým casem do spotreby , sam preferuji vyzralejsí syry :)
  • Boris z Bratislavy  - Pivní sýr z Jarošova
    Videl (a kupoval) som tento syr v Prahe a v Brne, dokonca teraz je v Tesco v akcii. Včera som dostal jedno "veľkobalenie" - 10ks z pražského Tesco, je vynikajúci - má vyznačenú trvanlivosť do 3.12. a už teraz je správne dozretý, takže ho budem skladovať v chlade. Teplota skladovania je dôležitá a dá sa pomocou nej "nastaviť" proces zrenia. Podľa mňa nevadí, keď je skladovaný v predajniach pri nízkych teplotách - on sa zase "rozbehne" a dozreje, keď má vyššiu teplotu. Podávať sa ale musí ohriaty na pokojovú teplotu, vtedy najlepšie vynikne jeho chuť.
  • Ondrej - GurmetKlub.cz  - Jarosov potreti
    Boris: Mate pravdu. Se syrem se musi umet malinko pracovat. Zjistit stupen uzralosti a dle toho s nim nakladat. A co se teploty podavani tyce, ta by mela byt u drtive vetsiny syru prave na uroveni te "pokojove".
  • Karola Zdeněk  - pivní sýr
    škoda že není k zehnání v makru na slovensku sýr je výborný.
  • Boris z Bratislavy  - Stal sa zázrak!
    V Bratislave som objavil tento syr v predajni potravín BELVEDER v Slávičom údolí 4131 - pri Albrechtovi smerom od Hradu odbočiť doľava, tel. číslo 02/62527611 - vozia ho z Brnenského Metra každý týždeň. Oslovil som zatiaľ zodpovedných pracovníkov COOP Jednota, Tesco, REMA1000, KON-RAD ale zatiaľ je ticho. Dúfam, že sa to podarí a tento syr budú predávať aj v niektorom z týchto reťazcov.
  • Sýrař Jára  - Jak lze Jarošovský pivák nechat dozrát
    Děkuji Vám všem za vaše postřehy a názory na prodej a konzumaci Jarošovského pivního sýra. Bohužel sýr se koupí ješte před dozráním. Pro to nemohou vinikout jeho chuťové a čichové vlastnosti. Vzhledem k tomu, že se jedná o živý sýr bez konzervantů, lze si jej nechat doma dozrát. V úzké sklenici se rozpusti ve vodě obyčejná kuchyňská sůl. A do ní se pak ponoří vybalený sýr, který ještě nadozrál. Soli ve vodě musí být přiměřeně, aby se sýr v tomto roztoku jen tak vznášel. Pokud se potápí ke dnu je třeba přidat sůl a pokud plave při hladině tak je nutno tento oživovací roztok zředit vodou. V tomto nálevu necháme oživit sýr pět minut, mezi tím si do malého nerezového kastrůlku či plastové misky dáme nerezový pařáček na knedlíky (pozor nesmí být hliníkový). Sýr položíme na pařáčel a slanou vodu nalileme pod něj a ještě zkontrolujeme aby spodní strana sýra nebyla ponořena do roztoku a pak jen přiklopíme víčken a necháme v chladé místnosti nejlépe při 15 °C zrát. Obden můžeme sýr krátce namočit do slaného roztoku. A nyní bych Vám za dva či tři týdny popřál skvělý gurmámský zážitek při konzumaci plně dozrálého Jarošovského piváčku.
  • Ondrej - GurmetKlub.cz  - Komentar primo od tvurce
    Dekuji za kometar primo od zdroje. Nize popsanou recepturu vlozim primo do clanku:)
  • Tom Zděnek  - tzv. krkonošský pivní sýr
    growela@volny.cz Přátelé, všichni co velebíte jarošovský sýr se hluboce mýlíte, nebo jste příliš mladí. Existoval totiž ještě za totáče Krkonošský pivní sýr balený v staniolu. Lehce roztíratelný, vynikající chuti a podáván v restauraci, rozmatlán vidličkou s horřicí a cibulí a nanesen na chléb - nad něj nebylo. Temto sýr byl svého času paralelně v prodeji s Jarošovským pivním sýrem - nahnědlou gumovitou hmotou bez žádoucí chuti. Ten si nikdo nekupoval. Jarošovský sýr pod tímto názvem časem zmizel z prodeje. Nyní se v prodejí opět objevil Krkonošský pivní sýr. Zajásal jsem a koupil několik balíčků. Ale co to - po rozbalení opět vidím nahnědlou gumu Jarošova. I pokus o dozrání nevedl k žádoucímu cíli. Vzal jsem lupu a vyluštil na obalu, že se opět jedná o starý nedobrý jarošovský sýr, vyráběný v jižních Čechách nad Nežárkou, tak jaké Krkonoše! Název sýru pokládám za podvod na spotřebiteli a obrátím se i na Sdružení za ochranu spotřebitelů. Vyrábějte pravý Krkonošský pivní sýr! Název Vašeho podniku zřejmě vychází z tradičního názvu Brunnerúv sýr, dříve zvaný brunerákem, tak zachovávejte tradici ve všech aspektech.
  • plevel  - >Tom Zděnek
    nevim na co si tady hrajes.. ta syrarna je pojmenovana nejspis logicky podle zakladatelu.. a kde se tady mluvi o krkonosich??? tenhle je z Jarosovic takze si klidne stezuj protoze stejne nepochodis... jinak pivni je luxusni zalezitost :-P vsem vrele doporucuju :o)
  • Richard Hofman  - Vzpomínka na mládí.
    Když jsem si přečetl o tomto sýru, tak se mi pochopitelně nemohlo nevybavit mládí a to v sedmdesátých letech, kdy všechny tyto pochoutky byli na stole.Jsem rád, že Romadůr jak by se po právu měl stále jmenovat je stále přítomen. Pamatuji se ještě na jeden větší sýr ale nevím zda je správně jeho jméno "Rožumberský pivní sýr" nebo nějak podobně, rád bych se s ním ještě potkal, byl neméně lahodný jako tento jeho menší bratr.
  • Shieldt, Bobby  - rytíř Žumbera
    pane Hofman, ten sýr byl možná "sýr rytíře Žumbery", malý kvádr, desertní měkký sýr zrající, vážil přibližně 400g, šlo o měkký sýr, jehož slabá kůrka byla pokryta tenkým, ale pevným žlutočerným mazem, sýr měl velmi výraznou, aromatickou až pikantní chuť a charakteristickou mazovou vůni. vynikal červenou plísní na povrchu, byl jemnější než Romadúr, výroba v západních čechách již zanikla.
  • Vladimír  - Krkonošský pivní sýr není Jarošovský sýr
    Opravdu od roku 1974 jsem konzumoval pravý krkonošslý pivní sýr, po revoluci v restauraci objednával 20 kg. sýra na týden, jsem z Plzně. To co je dnes vydáváno za sýr je ubohá náhražka žumbery, guma bez chuti a divínm se ještě restauraci U tygra v Praze, že z toho dělají tatarák, asi ze zoufalství. S pozdravem.
  • Anonymní
    SOUHLASÍM JDE O SÝR RYTÝŘE ŹUMBERY, BÝVALÝ PIVNÍ SÝR JIŹ NENÍ K SEHNÁNÍ
  • Anonymní
    Pravý pivní sýr býval sněhobíle bílý a to co se prodává dnes nažloutlého je bývalý Žumbera
  • Honza
    Připomínám, že pivní sýr byl sněhobílé barvy a fantasticky zrající. Poud se podlil pivem, rozmělnil s cibulí a hořčicí, šlo o pochoutku. Vše co se nyní vydává za pivní sýr, je bývaalý sýr Rytíře Žumbery, kteerý byl ale odlišné chuti. Umí ještě někdo ten původní pivní sýr vyrobit ?
  • ploci
    Co na to říci. Pivní sýr není přesně specifikován, v Bavořích, kde jak pivu tak sýru dobře rozumějí, se prodává řada různých pivních sýrů, jak typu romadurového, tak podobné vašemu popisu. Obojí mám rád. Tvrdit ovšem, že jarošovský sýr není pravý pivní sýr, jak se tu nekteří opovažují, je omezenost a lež. Ten Žumbera by mne ovšem rovněž zajímal.
  • MARTINA ŽÁČKOVÁ
    Tyto sýry zbožnuji =),na nich si vždy pochutnám
  • Anonymní  - Sýr rytíře Žumbery
    Kéž by se ještě někdy sýr rytíře Žumbery objevil v obchodech. Též si pamatuji na sýr (sýrovou pomazánku) v plastovém kalíšku jménem Kastelán. Toto bylo také vynikající.
  • Anna  - Pivní sýr
    Pivní sýr,vyráběný v kostkách cca 14x14,balený ve staniolu,sněhobílé barvy,nezapomenutelné chuti, zrající,mírně rozpadající se konzistence-mana.Naposledy jsem měla tu čest,někdy v polovině osmdesátých let.V devadesátých letech jsem zajásala,když se objevil v malém balení,ale připomínal mi,chuťově Romadur.Vyzkoušela jsem více druhů,ale kdysi vyráběnému se nepodobá žádný.Je to škoda.Umí tuto delikatesu,ještě někdo vyrobit?Jsem milovník zrajících sýrů,ale původnímu pivnímu sýru,se žádný nevyrovná.Býval také výborný zrající,kulatý dezertní sýr,ale také vyhynul.
  • Václav Havlín  - Dotaz
    Proč již není pivní sýr bílí jak býval ale je žlutý a hodně tvrdý připomínající romadůr který však časem změkne ale piváku to moc nejde kam se poděl rytíř Žumbera a jemu podobní na pomazánky u Fleků známé na topinky předem děkuji za odpověd
Komentářů (22)