PIVO: Zámecký pivovar Chyše |
Úterý, 16 Říjen 2007 00:00 |
Cestu z kvalifikace Mistra kávy 2007 jsem si zpestřil zastávkou v zámeckém pivovaru Chyše. Kdo ho ještě nezná, má možnost doplnit si své pivní vzdělání. Vyhlášená západočeská památka zrekonstruovaná rodinou Lažanských láká nejen k ochutnání zdejšího piva, ale i k návštěvě opravených zámeckých interiérů a krásné zahrady. Nepasterováno :-)
Pivovar Chyše Historie zámeckého pivovaru sahá až do konce 16. století. Tradice pravidelného vaření piva potom do roku 1932. Díky druhé světové válce a nástupu komunistické zvůle, přišlo dlouhých 74 let nedobrovolné „abstinence“. Nicméně znovuotevření zrekonstruovaných prostor, a instalované technologie, jasně ukázalo, že na „odkaz chmelové historie“ není problém navázat ani po takto dlouhé době.
Pivovar vs. zámek Líbí s mi myšlenka, se kterou Vladimír Lažanský pivovar otevíral. Nejednalo se o výstřelek resp. libůstku movitého podnikatele. Celý projekt je spojen s jedinou myšlenkou – pokrýt náklady na provoz zámku. Věřím, že se to podaří. Okolí je turisticky zajímavé a spojit prohlídku historické památky s konzumací něčeho tak aktuálního jako je pivo, přitahuje návštěvníky ze širokého okolí. Cyklisté si s tím moc hlavu nelámou, ale pánům řidičům doporučuji vyrážet ve dvou :-)
Chyšské pivo – ProkopRoční výstav pivovaru je okolo 2000 hl. Většina produkce je určena k vlastní spotřebě. Část ale putuje do sudů a následně do několika málo tuzemských hospod. Když mluvím o „vlastní spotřebě“, myslím tím umístění na čepu v místní restauraci i prodej s sebou v 1,5 litrových pet lahvích. Komu při spojení slov „pet“ a „pivo“ vyskakují pupínky (zcela zbytečně, pokud pivo nebudete nevhodně a dlouze skladovat), může si zakoupit půllitrové balení v lahvi s keramickým uzávěrem.
Nepasterované, nefiltrované, speciálníDenním „pivním chlebem“ lze nazvat tři nefiltrovaná, nepasterovaná, spodně kvašená piva. Základ chyšské pivní nabídky doplňují pravidelně vařené speciály. Obykle na ně narazíte v období Vánoc a Velikonoc. Na konci září (doba mé návštěvy) se připravoval červený 15o ležák k příležitosti Dne česke státnosti.
Prokop 11 - Světlé Prokop 12 - Jantar Prokop 12 - Tmavé Cena na místě 24 Kč za 0,5 l. Take away řešení v podobě 1,5 litrové pet láhve stojí rovných 80 Kč.
Ochutnávka Ochutnal jsem obě dvanáctky. Teda ochutnal, obě láhve jsem dal k dobru v rámci blíže nespecikované oslavy, a doslova s nasazením všech sil si „ulil“ od každého z piv čtvrt litru pro potřeby degustace.
Zdejší sládek odvádí špičkovou práci. Jak Jantar, tak tmavý ležák nezapřou svůj spodně kvašený charakter. Obě piva, přestože z plastu, překvapí velmi lahodnou chutí i vůní. Svůj díl na výsledném dojmu má i absence pasterizace a filtrace. Dostáváte tak „živý mok“ vytvořený s maximální péčí z těch nejkvalitnějších ingrediencí. Zvláště posledně jmenované je v Chyši pravidlem, nikoliv reklamním sloganem. Osobně mi více vyhovovala tmavá dvanáctka – hutná, plná, komplexní. Ale i zbytek nabídky výrazně převyšuje „republikový standard“! Jsem rád, že to není jen můj dojem (viz. níže uvedené ocenění).
Jarní cena českých sládků 20072. místo v kategorii "Tmavé ležáky" (Prokop 12%) 3. místo v kategorii "Polotmavé ležáky" (Prokop 12%) 2. místo v kategorii "Světlé speciály" (Chýše Velikonoční 14%)
Paní na fotografii se hezky usmívá, pozitivní atmosféra je cítit v každém koutku pivovaru.
Výroba piva - varna, spilka, tanky
Bonusová fotografie usínajícího zámeckého parku
TIP NA VÝLET: Jak zámek, tak pivovar si zaslouží vaší pozornost v obodobí plánování víkendových výletů :-)
Články s podobnou tématikou PIVO: Konec pivní kultury v Čechách Je mi 27 let, piju pivo a nejmenuji se Barney Gumble
Komentářů (6)
|