Anglická snídaně
Dnes začínám výjimečně bez perexu a nic nebrání se bez oklik ponořit do tématu. Dnešní článek je vstupem do „čajového rozměru“. Zcela bez mučení přiznám, že nápojem číslo jedna je pro mě káva. Ale co se množství týče, vede jednoznačně čaj. Každé ráno začínám 0,4 l silného Earl Greye s mlékem. Anglický způsob ranního čajování mi vyhovuje a když mě Earl Grey omrzí „přepnu“ na vyladěnou směs English Breakfast, popřípadě klasický „Ceylon“. Hrnek, z kterého denně piji, vám radši ukazovat nebudu :-)
Čínské odpoledne
Konvice typu Yixing je sotva 5 let stará a s původní stejnojmennou věhlasnou keramikou Yixing toho moc společného nemá a to už vůbec nehovořím o prapůvodní prvovýrobě, která sahá až do dynastie Ming. Zde, jak praví legenda, započala historie této čajové keramiky v rukou neznámého mnicha z kláštera u města Yixing. Díky jedinečným vlastnostem získala zdejší hlína renomé a výrobkům z ní se začalo souhrnně říkat – Yixing keramika.
Fotografovaný kus používám pouze na přípravu čajů Pu-Erh a Liu Bao. Povrch konvičky už by snad ani jiný typ neakceptoval :-) Velkým problémem je nekvalitně udělané „hrdlo“, které při nalévání dost kape. S určitým grifem lze „ucintávání“ minimalizovat, ale i tak je to dost nepříjemné. Set konvičky a dvou minišálečků doplňuje litinový ohřívák na čajovou svíčku.
Japonský večer
Litinový set konvice, stojánku (ohříváku) a dvou šálků. Vše je MADE IN JAPAN a navíc ručně vyrobeno. Součástí balení je informační brožurka s fotografiemi osob plnících formy a nanášející vnitřní glazuru. Nechybí ani certifikát pravosti. Velkou vadou na kráse je to, že s horní barevná úprava při silnějším doteku stírá. Představa, že slízávám barvu ze šálků není úplně příjemná a tak na konvičku spíš koukám a „šahám“ než bych v ní dělal čaj.
Součástí balení je ještě sítko a krásné umělohmotné „bačkůrky“ pod stojánek (bohužel i na fotografii :) Mimochodem i tato konvice u hrdla lehce kape.
Neznámý vojín
Poslední konvička je bez „rodokmenu“, ale o to víc jí používám. Je malinko promiskuitní, ráda se pomazlí jak s oolongem, senchou, jasmínovým zeleným, tak i bělobou „zářícím“ Pai Mu Tanem :-) Do rodiny patří ještě dva malé šálky a jedna velká čajová miska. Když si dělám čaj citlivý na přesné louhování (který není), slévám do ní celý obsah konvičky.
Čajový koutek
Tak to je vše z čajového vybavení. Teda abych byl upřímný, ještě k němu patří obrovský 1,5 litrový bílý Bodum – dělník všedních dnů :-) Dále lze doporučit filtr na vodu a sítka různých velikostí a materiálů. A na závěr malý přehled "fotoZbytků" :-)
Diskuze: Jaké čajové náčiní používáte ve svém "čajovém koutku"?
Líbil se vám článek? Zalinkujte ho klinutím na ikonku pro další čtenáře :-)
|